Zpět do obchodu

Registrace

Příběh Zdeňka

Zdeněk se stal v květnu 2005 účastníkem dopravní nehody, kdy jako spolujezdec utrpěl polytrauma s těžkým poraněním mozku. Do té doby coby student střední stavební průmyslové školy prožíval naplno vše, co k věku 19 roků patří – mimo jiné závodně tančil, sportoval, věnoval se výtvarným činnostem a měl v plánu studovat architekturu...

 

V průběhu ročního kómatu lékaři nedávali Zdeňkovi téměř žádnou šanci na přežití. Navzdory tomu začal na jaře roku 2006 vykazovat známky vědomí a postupně se probouzel. Následky úrazu byly značně fatální – ochrnutí pravé strany těla, omezené vidění, ztráta paměti. Postupně se Zdeňkův zdravotní stav zlepšoval díky náročné rehabilitaci v různých zařízeních, kde se tvrdě pracovalo na obnově fyzických a mentálních funkcí. Zdeněk se asi po dvou letech začal s dopomocí stavět na nohy, trénovat s oporou chůzi a zlepšovaly se i jeho mentální schopnosti. Postupně se začal věnovat kreslení – pro což bylo nutné přecvičit se jako pravák na levou ruku. Zdeněk měl dokonce několik výstav svých prací. Velmi rád poslouchá hudbu. Na invalidním vozíku jezdí za kulturou na koncerty, do divadel nebo do kina.

 

Vzhledem ke své optimistické povaze měl a stále má rád kolem sebe přátele a kamarády. Plno přátel a kamarádů mu zůstalo, nicméně vzhledem ke svému handicapu má méně možností ve společnosti druhých pobývat. Žije s rodiči a s největší pravděpodobností nebude mít možnost plně se zapojit do pracovního života jako jeho vrstevníci.

 

Nyní velice uvítal možnost aktivního využití dne v denním stacionáři na Kladně. Druhý život je zařízení pro lidi s neurologickým handicapem, kteří po získaném poškození mozku dostali příležitost pobývat v komunitě podobně postižených dospělých lidí. Ve stacionáři má možnost navázat na rehabilitaci, kterou procházel ve zdravotních zařízeních a aktivně s asistenty a odbornými terapeuty trávit svůj denní čas. Pro rodinu je tato sociální služba velkým přínosem v ulehčení od každodenní péče a navíc mají možnost seznamovat se s možnostmi a novinkami, kterými mohou zkvalitnit život svým blízkým.

 

Zdeněk se v průběhu let po ročním kómatu pomalu vracel k fyzickému a mentálnímu fungování. Náročnou rehabilitací pomocí fyzioterapie a nácviku kognitivních funkcí postupně zlepšoval své schopnosti.

 

V současné době trénuje s dopomocí druhé osoby chůzi a stoj. Je schopen se domluvit a stále na sobě pracuje. S pomocí logopedky a nyní i pracovníků v denním stacionáři tréninkem zdokonaluje komunikaci s druhými lidmi. Používá počítač a je schopen využívat informace z internetu, používat sociální služky jako Facebook, elektronickou poštu apod.

 

I v psaní se přecvičil na levou ruku. V poslední době zkouší malování pomocí pastelů. Je schopný číst a počítat. S chutí luští sudoku (teď už i složité varianty) a luští křížovky.

 

Částečně je schopen sebeobsluhy. Pohybuje se na mechanickém invalidním vozíku.

Zpět do obchodu