Určeno zejména osobám se získaným poškozením mozku, po cévních mozkových příhodách, stavech po nádorových onemocněních mozku, s lehkou formou DMO, s roztroušenou sklerózou, po neuroinfekcích.
Přestože prostředí Denního stacionáře bude poskytovat potřebné zázemí a asistenci, je od zájemců požadováno, aby byli z větší části soběstační při běžných denních potřebách. To znamená například, samostatně se najíst, alespoň částečně obléci, přemístit se z vozíku na postel a zpět a do velké míry zvládnout i základní hygienické potřeby.
Denní stacionář je určen pro klienty v chronickém stádiu onemocnění i pro klienty, kteří následně po akutním zaléčeném stavu potřebují aktivity zlepšující jejich schopnosti a samostatnost.
Denní stacionář je ambulantní sociální službou určenou pro lidi se zdravotním handicapem se speciálními potřebami.
Prostory Denního stacionáře jsou bezbariérové a poskytují klientům aktivní využití denního času ve společnosti podobně postižených lidí. Nabízíme aktivizační služby zaměřené ke zvýšení soběstačnosti jednotlivce. Dáváme lidem majícím chuť a motivaci ke zlepšování kvality svého života po získaném handicapu možnost rozvíjet své schopnosti a co nejvíce se pomocí neurorehabilitace přiblížit k samostatnému životu.
Denní stacionář je určen pro lidi ve stabilizovaném zdravotním stavu nevyžadujícím stálou lékařskou péči, alespoň částečně soběstačné a pro věkovou kategorii mladých dospělých 19 – 26 let a dospělých 26 – 64 let.
V Denním stacionáři získáte pomoc personálu při hygieně, poskytování terapeutických činností v oblasti ergoterapie s možností využití speciálních aktivizačních metod pro rozvoj kognitivních funkcí – muzikoterapie, arteterapie, pohybové terapie, canisterapie, speciální neuroprogramy na PC a další. Dle zájmu můžeme poskytnout vzdělávací aktivity – práce na PC, angličtina, procvičování všeobecných znalostí, trénování paměti, apod.
Klienti, kteří využívají v domácím prostředí služby fyzioterapeuta nebo klinického logopeda, můžou individuálně využívat tyto terapie hrazené jejich ZP v prostředí Denního stacionáře (jejich terapeut může do našeho do zařízení docházet).
Pro tělesné aktivity jsou v Denním stacionáři k dispozici vertikalizační stojan pro nácvik stoje a stability.
Cílem služby Denního stacionáře je dát lidem s kombinovaným postižením možnost denního pobytu s aktivizačními službami odpovídajícími jejich specifickým potřebám a omezit jejich izolaci od společenského prostředí. Umožnit aktivní kontakt a sdílení se skupinou lidí s podobnými problémy a potřebami. Pro jejich pečující rodinné příslušníky je tato služba velkým přínosem v odlehčení od péče o své blízké během dne.
K rozhodnutí zřídit tento speciální Denní stacionář vedla absence podobného zařízení ve Středočeském kraji.
Posláním Denního stacionáře Druhý život je poskytovat podporu a pomoc osobám se získaným poškození mozku po CMP, úrazech mozku, s nádorovým onemocněním mozku, s roztroušenou sklerózou, po jakýchkoliv zánětlivých onemocněních mozku, s lehkou formou DMO či s jinou formou poškození mozku. V denním provozu poskytovat služby tak, abychom směřovali k udržení či rozvoji jejich soběstačnosti, samostatnosti a zvládání každodenních životních situací.
Cílem služby Denního stacionáře je poskytnout osobám se získaným poškozením mozku možnost denního pobytu s aktivizačními službami odpovídajícími jejich specifickým potřebám a omezit jejich izolaci od společenského prostředí. Umožnit aktivní kontakt a sdílení se skupinou lidí s podobnými problémy a potřebami. Pro jejich pečující rodinné příslušníky je tato služba velkým přínosem v odlehčení od péče o své blízké během dne.
Respektujeme jedinečnost každého klienta, vycházíme z jeho individuálních potřeb a přání. Podporujeme klienty v soběstačnosti a samostatnosti s přihlédnutím k jejich zdravotnímu omezení. Snažíme se zapojit klienty do společnosti a běžných situací, které život přináší. Dodržujeme Etický kodex Denního stacionáře.
Nápad a postupná realizace denního stacionáře pro lidi se získaným poškozením mozku navazuje na příběh Zdeňka a Jiřky. Rodina Zdeňka hledala možnost péče s adekvátními službami mimo domov, aby měl Zdeněk možnost navazovat kontakty s podobně postiženými lidmi a využívat odborné terapie, které by umožňovaly zlepšování kvality jeho života, dovedností a tím i možnost přiblížit se co nejvíce k samostatnosti. Na druhé straně zažívala Jiřka životní zlom po sdělení výsledků z neurologických vyšetření, kde jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Ve velmi krátkém okamžiku ztratila práci a partnerské zázemí. Začal boj s časem, který provázela úzkost, strach z budoucnosti a naprosté sociální odloučení. Osudy Jiřky a Zdeňka se propojily. Společně s dalším odborníkem a rodinami začali realizovat myšlenku vybudování služby určené lidem s podobným handicapem.
Tato vize našla odezvu u podobně smýšlejících lidí a podařilo se nám společnými silami dospět do bodu, kdy bylo možné 20. 2. 2020 denní stacionář otevřít. Této realizaci předcházelo dlouhé hledání bezbariérového objektu na Kladně a následné vyjednávání finanční podpory na kladenském magistrátu. Na Krajském úřadě Středočeského kraje bylo třeba sociální službu denního stacionáře řádně zaregistrovat a zajistit vše potřebné k podpoře a začlenění do veřejné sítě sociálních služeb. V neposlední řadě bylo třeba zajistit stavební úpravy prostoru a jeho následné vybavování.
Žádné podobné specializované zařízení pro dospělé osoby po úrazech hlavy, po cévních mozkových příhodách nebo podobných neurologických handicapech ve Středočeském kraji není.
Denní stacionáře pro handicapované s kombinovaným postižením existují pro děti, seniory nebo jsou využívány především lidmi s mentálním postižením.
Lidé, kteří potřebují intenzivní pokud možno každodenní rehabilitaci, fyzioterapii, ergoterapii nebo logopedickou péči a zároveň asistenci při péči o sebe, neměli žádný prostor, kde by mohli smysluplně trávit denní čas. V denním režimu je pro každého klienta nastaven individuální plán aktivizací, které posilují jeho schopnosti a dovednosti.
Rodinným příslušníkům, kteří v domácím prostředí pečují o takto nemocného člena rodiny, přináší existence takovéhoto zařízení velké ulehčení od každodenních 24-hodinových povinností. Handicapovanému člověku naopak umožní vymanit se z izolace domácího prostředí a přijít do kontaktu s lidmi, kteří mají podobné problémy a podobné potřeby – mají tak možnost se vzájemně motivovat a obohacovat o své dobré zkušenosti.
Mezi naše cíle patří i zajišťování volnočasových aktivit pro klienty a jejich rodinné příslušníky: Návštěvy divadel, kina, koncertů nebo případně sportovní aktivity.
V prostoru denního stacionáře budeme připravovat odborné přednášky pro klienty i pro pečující osoby.
Do budoucna bychom rádi rozšířili projekt o další sociální služby – odlehčovací službu a týdenní stacionář. Pokud bude zájem klientů a vhodný prostor k realizaci, chtěli bychom zapracovat i na této realizaci.
Jsme tým, který pečuje o chod a klienty našeho denního stacionáře Druhý život.
Naše práce je nám životním posláním.
Společně se jeden od druhého učíme, tvoříme, pracujeme a bavíme se.
STŘEDOČESKÝ KRAJ
ATT Investments CZ SE
MUDr. Eva Kučerová
Vladimír Kučera
Tomáš Zimmermann
Zidoz group
Dopravní značení, s.r.o. – Unhošť
Radek Šefčík – Elektroslužby a zemní práce
Čížek s.r.o.
Pavel Interiéry s.r.o.
Helppeople z.s.
Klika & Dvořák s.r.o.
Jakub Kostka
elektro revize
ADAX spol. s.r.o.
Ing. Petr Hornof
Bc. Veronika Vávrová
Petra Hříbalová
Prodejna Medvídkov Kladno
Masáže Medita Kladno
EfB spol. s.r.o. Kladno
DARVIS spol. s r. o. Kladno
SIV Kladno
Jaroslav Benda
Olina Štohrová
Hedvika Kadlčíková
Zaměstnanci DS s rodinami
Klienti s rodinami
Ostatní sponzoři