Určeno zejména osobám se získaným poškozením mozku, po cévních mozkových příhodách, stavech po nádorových onemocněních mozku, s lehkou formou DMO, s roztroušenou sklerózou, po neuroinfekcích.
Přestože prostředí Denního stacionáře bude poskytovat potřebné zázemí a asistenci, je od zájemců požadováno, aby byli z větší části soběstační při běžných denních potřebách. To znamená například, samostatně se najíst, alespoň částečně obléci, přemístit se z vozíku na postel a zpět a do velké míry zvládnout i základní hygienické potřeby.
Denní stacionář je určen pro klienty v chronickém stádiu onemocnění i pro klienty, kteří následně po akutním zaléčeném stavu potřebují aktivity zlepšující jejich schopnosti a samostatnost.
Denní stacionář je ambulantní sociální službou určenou pro lidi se zdravotním handicapem se speciálními potřebami.
Denní stacionář je registrovanou službou dle zákona 108/2006 par. 46, zřizovatelem je
V.O.D.A. z.s., IČO 00472263.
Prostory Denního stacionáře jsou bezbariérové a poskytují klientům aktivní využití denního času ve společnosti podobně postižených lidí. Nabízíme aktivizační služby zaměřené ke zvýšení soběstačnosti jednotlivce. Dáváme lidem majícím chuť a motivaci ke zlepšování kvality svého života po získaném handicapu možnost rozvíjet své schopnosti a co nejvíce se pomocí neurorehabilitace přiblížit k samostatnému životu.
Denní stacionář je určen pro lidi ve stabilizovaném zdravotním stavu nevyžadujícím stálou lékařskou péči, alespoň částečně soběstačné a pro věkovou kategorii mladých dospělých 19 – 26 let a dospělých 26 – 64 let.
V Denním stacionáři získáte pomoc personálu při hygieně, poskytování terapeutických činností v oblasti ergoterapie s možností využití speciálních aktivizačních metod pro rozvoj kognitivních funkcí – muzikoterapie, arteterapie, pohybové terapie, canisterapie, speciální neuroprogramy na PC a další. Dle zájmu můžeme poskytnout vzdělávací aktivity – práce na PC, angličtina, procvičování všeobecných znalostí, trénování paměti, apod.
Klienti, kteří využívají v domácím prostředí služby fyzioterapeuta nebo klinického logopeda, můžou individuálně využívat tyto terapie hrazené jejich ZP v prostředí Denního stacionáře (jejich terapeut může do našeho do zařízení docházet).
V Denním stacionáři je možnost využívat speciální odlehčovací individuální terapie dle zájmu – masáže, reflexní terapie, lymfatické masáže, kraniosakrální terapie (jedná se o placené služby).
Pro tělesné aktivity jsou v Denním stacionáři k dispozici standardní přístroje na trénink pohybu – motomed a vertikalizační stojan.
Cílem služby Denního stacionáře je dát lidem s kombinovaným postižením možnost denního pobytu s aktivizačními službami odpovídajícími jejich specifickým potřebám a omezit jejich izolaci od společenského prostředí. Umožnit aktivní kontakt a sdílení se skupinou lidí s podobnými problémy a potřebami. Pro jejich pečující rodinné příslušníky je tato služba velkým přínosem v odlehčení od péče o své blízké během dne.
K rozhodnutí zřídit tento speciální Denní stacionář vedla absence podobného zařízení ve Středočeském kraji.
Nápad a postupná realizace denního stacionáře pro lidi se získaným poškozením mozku navazuje na příběh Zdeňka a Jiřky. Rodina Zdeňka hledala možnost péče s adekvátními službami mimo domov, aby měl Zdeněk možnost navazovat kontakty s podobně postiženými lidmi a využívat odborné terapie, které by umožňovaly zlepšování kvality jeho života, dovedností a tím i možnost přiblížit se co nejvíce k samostatnosti. Na druhé straně zažívala Jiřka životní zlom po sdělení výsledků z neurologických vyšetření, kde jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Ve velmi krátkém okamžiku ztratila práci a partnerské zázemí. Začal boj s časem, který provázela úzkost, strach z budoucnosti a naprosté sociální odloučení. Osudy Jiřky a Zdeňka se propojily. Společně s dalším odborníkem a rodinami začali realizovat myšlenku vybudování služby určené lidem s podobným handicapem.
Tato vize našla odezvu u podobně smýšlejících lidí a podařilo se nám společnými silami dospět do bodu, kdy bylo možné 20.2.2020 denní stacionář otevřít. Této realizaci předcházelo dlouhé hledání bezbariérového objektu na Kladně a následné vyjednávání finanční podpory na kladenském magistrátu. Na Krajském úřadě Středočeského kraje bylo třeba sociální službu denního stacionáře řádně zaregistrovat a zajistit vše potřebné k podpoře a začlenění do veřejné sítě sociálních služeb. V neposlední řadě bylo třeba zajistit stavební úpravy prostoru a jeho následné vybavování.
Žádné podobné specializované zařízení pro dospělé osoby po úrazech hlavy, po cévních mozkových příhodách nebo podobných neurologických handicapech ve Středočeském kraji není.
Denní stacionáře pro handicapované s kombinovaným postižením existují pro děti, seniory nebo jsou využívány především lidmi s mentálním postižením.
Lidé, kteří potřebují intenzivní pokud možno každodenní rehabilitaci, fyzioterapii, ergoterapii nebo logopedickou péči a zároveň asistenci při péči o sebe, neměli žádný prostor, kde by mohli smysluplně trávit denní čas. V denním režimu je pro každého klienta nastaven individuální plán aktivizací, které posilují jeho schopnosti a dovednosti.
Rodinným příslušníkům, kteří v domácím prostředí pečují o takto nemocného člena rodiny, přináší existence takovéhoto zařízení velké ulehčení od každodenních 24-hodinových povinností. Handicapovanému člověku naopak umožní vymanit se z izolace domácího prostředí a přijít do kontaktu s lidmi, kteří mají podobné problémy a podobné potřeby – mají tak možnost se vzájemně motivovat a obohacovat o své dobré zkušenosti.
Mezi naše cíle patří i zajišťování volnočasových aktivit pro klienty a jejich rodinné příslušníky: Návštěvy divadel, kina, koncertů nebo případně sportovní aktivity.
V prostoru denního stacionáře budeme připravovat odborné přednášky pro klienty i pro pečující osoby.
Do budoucna bychom rádi rozšířili projekt o další sociální služby – odlehčovací službu a týdenní stacionář. Pokud bude zájem klientů a vhodný prostor k realizaci, chtěli bychom zapracovat i na této realizaci.
Jsme tým, který pečuje o chod a klienty našeho denního stacionáře Druhý život.
Naše práce je nám životním posláním.
Společně se jeden od druhého učíme, tvoříme, pracujeme a bavíme se.
MAGISTRÁT MĚSTA KLADNA
STŘEDOČESKÝ KRAJ
ATT Investments CZ SE
Mudr. Eva Kučerová
Vladimír Kučera
Tomáš Zimmermann
Zidoz group
Dopravní značení, s.r.o. – Unhošť
Projekt HELP-MAN.cz
http://sefciksweb.webmium.com/
Jakub Kostka
elektro revize
ADAX spol. s.r.o.
https://cizek-skrine.cz/kuchyne/
Ing. Petr Hornof
Bc. Veronika Vávrová
Petra Hříbalová
Prodejna Medvídkov Kladno
Masáže Medita Kladno
EfB spol. s.r.o. Kladno
DARVIS spol. s. r. o. Kladno
SIV Kladno
Jaroslav Benda
Olina Štohrová
Hedvika Kadlčíková
Zaměstnanci DS s rodinami
Klienti s rodinami
Ostatní sponzoři
Provozovnu denního stacionáře na adrese Kladno, T. G. Masaryka 225, potřebujeme vybavit základními pomůckami pro aktivní fungování klientů.
PODPOŘTE I VY DRUHÝ ŽIVOT!
Podpořte náš záměr zlepšit kvalitu života lidem, kterým osud přinesl do života zlom v podobě úrazu či nemoci. Chceme jim i jejich rodinám dát novou šanci a uskutečnit návrat k samostatnosti.
2201683046/2010
KAŽDÝ PŘÍSPĚVEK NÁM POMŮŽE
AKTUÁLNĚ
Aktuálně potřebujeme příspěvek na zakoupení rehabilitačního aktivně-pasivního pohybového přístroje Motomed Thera Trainer Tigo 538.
Celková cena této rehabilitační pomůcky je 155 990 Kč.
Přístroj slouží naším klientům k procvičování horních i dolních končetin. Pravidelným cvičením dochází i k aktivaci kardiovaskulárního oběhu.